Podatek u źródła (Warszawa)
Podatek u źródła (Warszawa)
Od momentu wejścia w życie tzw. mechanizmu ,,pay and refund” (art. 26 ust. 2e ustawy o CIT) polskie podmioty muszą pobrać podatek u źródła w stawce podstawowej (19% lub 20%) od należności pasywnych (odsetki, należności licencyjne oraz dywidendy) przekraczających 2 mln zł rocznie na rzecz jednego zagranicznego podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust 1 pkt 4 uCIT/23m ust 1 pkt 4 uPIT – bez możliwości co do zasady skorzystania z preferencji podatkowych.
Niższą stawkę podatku lub zwolnienie z jego poboru można jednak zastosować za pomocą tzw. mechanizmu pay&refund obejmującego:
1. Uzyskanie opinii o stosowaniu preferencji
2. Złożenie oświadczenia
Natomiast w sytuacji, gdy płatnik zapłacił stawkę podstawową uprawniony jest do złożenia wniosku o zwrot (po spełnieniu przesłanek ustawowych oraz wynikających z prawa międzynarodowego).
W przypadku transakcji realizowanych przez podmioty powiązane, istotnym jest ustalenie rynkowego charakteru transakcji w zgodzie z zasadą ceny rynkowej (ang. arm’s length principle) – w celu skorzystania ze zwolnień/preferencji w podatku u źródła.
Właściwy pobór podatku u źródła (korzystanie ze zwolnień lub preferencji) wymaga znajomości aktualnego stanowiska organów podatkowych oraz orzecznictwa sądowego. Zwrócić należy uwagę także na konieczność stosowania przepisów podatku u źródła zgodnie z wydanymi przez Ministra Finansów interpretacjami ogólnymi (przykładowe interpretacje ogólne z listopada 2024 dotyczące odsetek i należności licencyjnych oraz dywidend).
Korzyści ze szkolenia to między innymi:
📌Aktualna wiedza o mechanizmie “pay and refund” – praktyczne wskazówki dotyczące składania wniosków o zwrot podatku, opinii o stosowaniu preferencji oraz oświadczeń.
📌Szczegółowe omówienie warunków stosowania zwolnień i korzystania z preferencyjnych stawek podatkowych.
📌Poznanie aktualnego orzecznictwa sądowego oraz stanowiska organów podatkowych
📌Analiza właściwego stosowania terminów należytej staranności oraz rzeczywistego właściciela.
📌Omówienie nowych formularzy raportowych na 2025 r.
Dołącz do naszego szkolenia, aby być na bieżąco z przepisami w zakresie podatku u źródła i unikać konsekwencji wynikających zarówno z uCIT i uPIT jak i KKS.

Michał Mika
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w obszarze podatków międzynarodowych, w tym w zakresie przepisów umów i konwencji międzynarodowych.
W Instytucie Cen Transferowych aktywnie wspiera podatników w zagadnieniach związanych z cenami transferowymi oraz opodatkowaniem podatkiem u źródła. Specjalizuje się także w analizie ryzyka doszacowania dochodu podlegającego opodatkowaniu w zakresie cen transferowych.
Prelegent na szkoleniach z zakresu opodatkowania podatkiem u źródła.
Szkolenie: stacjonarne
Dostępne również w formie online – > SPRAWDŹ <
Terminy:
27.02.2025 – Warszawa
18.03.2025 – Warszawa
16.04.2025 – Warszawa
28.05.2025 – Warszawa
Godziny:
10:00 – 13:00
Cena:
690 zł netto (+ 23% VAT) / os.
Rabat:
10% przy zapisie najpóźniej 2 tygodnie przed szkoleniem
Dodatkowe informacje:
› w cenie przerwa kawowa, lunch, materiały szkoleniowe w formie drukowanej
› aktualności, zmiany, praktyczne podejście
› indywidualne konsultacje z trenerem w przerwach szkolenia oraz przez dwa tygodnie po wydarzeniu
› certyfikat